W przypadku zbyt późnego wykrycia próchnicy i w konsekwencji braku możliwości wdrożenia skutecznego leczenia zachowawczego lub leczenia kanałowego, może się okazać, że jedynym sposobem na zapobiegnięcie groźnym efektom działania bakterii będzie dokonanie ekstrakcji chorego zęba. Wykonywaniem ekstrakcji zajmuje się chirurg stomatolog.
Ekstrakcja zębów zakażonych próchnicą
Wdrożenie leczenia chirurgicznego, polegającego na usunięciu zęba zakażonego bakteriami próchnicowymi, jest ostatecznością, którą zaleca się wyłącznie w przypadkach braku możliwości wdrożenia leczenia endodontycznego. W niektórych przypadkach usunięcie chorego zęba jest jednak jedyną możliwością. Bardzo zniszczony ząb, który nie może pełnić swojej funkcji jest realnym zagrożeniem dla zębów sąsiadujących. Jeżeli nie uda się w odpowiednim momencie go usunąć, w konsekwencji możemy doprowadzić do konieczności wdrożenia dużo bardziej kosztownego i inwazyjnego rozległego leczenia chirurgicznego.
Długo nieleczony ząb może być przyczyną powstania ropnych stanów zapalnych, które mogą stać się bezpośrednią przyczyną m.in. zawału serca, zapalenia opon mózgowych czy zapalenia zatok szczękowych.
Leczenie chirurgiczne wykonywane jest wyłącznie przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych, tak aby zachować jak najwięcej tkanki kostnej otaczającej usuwany ząb, która stanowi przyszłe podłoże dla odbudowy protetycznej lub wszczepienia implantu zębowego.
Usuwanie zębów zatrzymanych i ósemek
W naszej klinice stomatologicznej wykonujemy również zabiegi usunięcia zębów zatrzymanych, a także ekstrakcje zębów mądrości (ósemek). Zabiegi te są koniecznością w przypadkach, gdy w łuku zębowym nie ma miejsca na kolejny ząb i pacjent odczuwa silny ból przy ich wyżynaniu lub ząb zatrzymany jest realnym zagrożeniem dla wyrżniętego już zęba stałego. Ekstrakcje zębów często są także wykonywane przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego w celu uzyskania większej ilości miejsca w łuku zębowym.
Każdy przeprowadzany w naszym gabinecie stomatologicznym zabieg chirurgiczny odbywa się w znieczuleniu miejscowym wykonywanym komputerowo za pomocą QuickSlepera lub za pomocą karpuli wyposażonej w ultracienką igłę.