Diagnostyka stomatologiczna

Diagnostyka stomatologiczna: pantomogram - Stalowa Wola

Podstawą do wdrożenia odpowiedniego procesu leczenia powstałych ubytków lub chorób przyzębia, a także do leczenia powstałych wad zgryzu, jest właściwa diagnostyka stomatologiczna. Jest to cały proces, którego przebieg jest zależny od rodzaju powstałego problemu. Pierwszym etapem badania jest zawsze dokładny wywiad z pacjentem, który ma na celu wstępne określenie problemu. Potem przeprowadzający badanie lekarz dentysta przechodzi do oceny stanu jamy ustnej i wykonuje  odpowiednie zdjęcia RTG.

Dokładna ocena stanu jamy ustnej

Niezależnie od tego, czy zgłaszamy się do gabinetu stomatologicznego na rutynową wizytę kontrolną, czy z konkretnym problemem, zabieg zawsze poprzedza dokładna ocena stanu jamy ustnej. Takie badanie jest wykonywane zarówno w ramach stomatologii zachowawczej, jak i przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Stomatolog dokładnie ogląda zęby i patrzy, czy na żadnym z nich nie widać śladów próchnicy, a także określa stan przyzębia. W przypadku dostrzeżenia zmian próchnicowych niezbędne jest także określenie, jak bardzo są one zaawansowane.

Zdjęcie pantomograficzne i RTG punktowe

Jeżeli u pacjenta przebieg choroby próchnicowej jest już na tak zaawansowanym poziomie, że niezbędne jest wykonanie leczenia kanałowego, przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest także wykonanie zdjęcia RTG zęba. Na jego podstawie dentysta może dokładnie sprawdzić, ile kanałów znajduje się w zębie, jaką mają długość oraz przebieg.

W leczeniu ortodontycznym z kolei w ramach diagnostyki wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne oraz wycisk szczęki i żuchwy. Na ich podstawie lekarz ortodonta może dokładnie zobaczyć, na czym polega wada zgryzu oraz precyzyjnie zaplanować jego leczenie.

Nasza klinika stomatologiczna wyposażona jest w pracownię RTG z najnowszej generacji cyfrowym aparatem pantomograficznym do wykonywania zdjęć panoramicznych, który ogranicza dawkę promieniowania jonizującego do niezbędnego minimum. Poza tym każdy gabinet zabiegowy wyposażony jest w najnowszej generacji cyfrowy punktowy aparat RTG emitujący minimalną, zupełnie nie szkodliwą dla organizmu dawkę promieniowania jonizującego oraz kamerę wewnątrzustną, dzięki której lekarz stomatolog jest w stanie na monitorze komputera pokazać pacjentowi stan jego jamy ustnej. W sytuacji, kiedy pomimo zastosowania technologii RTG oraz kamery wewnątrzustnej pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu jamy ustnej, stomatolog korzysta z urządzenia o nazwie Mikrolux, dzięki któremu jest w stanie w 100% stwierdzić obecność próchnicy w najbardziej ukrytych miejscach.

Tylko tak holistyczne podejście do diagnozowania gwarantuje brak możliwości popełniania błędów w przyszłym procesie leczenia i pozwala na przygotowanie medycznie uzasadnionego planu leczenia oraz zastosowanie odpowiednich metod leczenia.

 

Centrum Stomatologii  DENTES
BNM Sp. z o.o.
(dawniej WNM Sp. z o.o. Sp. k.)

ul. Ks. J. Popiełuszki 6
37-450 Stalowa Wola

tel. +48 15 844 76 76
kom. 531 715 739

dentes@dentes.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress