W naszej klinice stomatologicznej zajmujemy się również wykonywaniem stałych i ruchomych protez zębowych. Protetyka stomatologiczna umożliwia odbudowę zarówno pojedynczych braków w uzębieniu, jak i odtworzenie całego układu żucia. W zależności od potrzeb, możliwości oraz indywidualnych preferencji pacjentów wykonujemy stałe uzupełnienia protetyczne (czyli korony i mosty protetyczne oraz implanty zębowe) lub protezy ruchome (czyli protezy wyjmowane z jamy ustnej).
Stałe protezy zębowe
O implantach stomatologicznych więcej informacji znajdziecie Państwo w oddzielnej zakładce. W tym miejscu umieszczamy informacje na temat innego rodzaju stałych uzupełnień braków zębowych, czyli koronach i mostach protetycznych. Oba te elementy mogą być wykonane na podbudowie ze stopu chromowo-kobaltowego lub cyrkonu pokrytych ceramiką. Najwyższej klasy materiałem używanym do tworzenia podbudowy w koronach i mostach protetycznych jest tlenek cyrkonu. Materiał ten pozwala na wyeliminowanie stopu chromo-kobaltowego, przez co uzyskuje się lepszą estetykę oraz efekt maksymalnie zbliżony do naturalnego wyglądu zęba. Jest to materiał wytrzymały podobnie jak stop chromo-kobaltowy, lecz nieporównywalnie bardziej estetyczny i zdrowszy dla dziąseł.
Mosty protetyczne stosuje się w celu uzupełnienia większych luk w łuku zębowym. Technicznie rzecz biorąc mosty składają się z trzech lub więcej koron protetycznych, które mocuje się z dwóch stron do naturalnych zębów pacjenta lub do wszczepionych wcześniej implantów zębowych.
Z kolei korony protetyczne są stosowane w przypadku dużej degradacji tkanek części koronowej zęba, np. po leczeniu endodontycznym oraz jako element uzupełniający zabieg wszczepienia implantu zębowego.
Ruchome protezy zębowe
Ruchome protezy dentystyczne są stosowane przede wszystkim przy dużych brakach zębowych lub w przypadkach całkowitego bezzębia. Współczesne protezy ruchome pod względem estetyki nie różnią się wiele od naturalnego uzębienia, znacząco poprawiają także wygląd twarzy. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że zastosowanie całkowitych protez ruchomych może skutkować drobnymi lub większymi problemami w przeżuwaniu pokarmów. Protezy te utrzymują się w łuku zębowym dzięki warstwie śliny, która pojawia się pomiędzy szczęką a płytą protezy. Niestety dolna proteza zawsze trzyma się nieco słabiej, co może stwarzać problem podczas jedzenia.
Innym problemem związanym ze stosowaniem protez ruchomych jest fakt, że nie przeciwdziałają one powstawaniu procesów zanikowych tkanki kostnej, co w rezultacie z czasem doprowadza do jeszcze większych problemów z utrzymaniem protezy w jamie ustnej.
Na każdy wykonany zabieg w zakresie leczenia protetycznego udzielamy pisemnej gwarancji (warunki gwarancji w zakładce GWARANCJA).