Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Bruksizm: jakie są objawy i konsekwencje bruksizmu?

Bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów, to przypadłość, z którą boryka się sporo osób. Często pozostaje niezauważony, aż do momentu pojawienia się wyraźnych dolegliwości, takich jak np. ból szczęki. Często pacjenci o bruksiźmie dowiadują się dopiero podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto wówczas wdrożyć stosowne leczenie, ponieważ zgrzytanie i zaciskanie zębów może doprowadzić do szeregu poważniejszych dolegliwości.

Bruksizm – przyczyny i objawy

Zaciskanie zębów, najczęściej po przebudzeniu lub podczas snu, zwykle jest zupełnie nieświadome. Jednak najczęściej dochodzi do niego w wyniku innych zaburzeń, takich jak permanentny stres, chrapanie czy bezdech senny. Bruksizm może być również skutkiem ubocznych przyjmowania niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych. Występuje też u osób, które mają bardzo niespokojny sen, np. mamroczą podczas spania lub zachowują się gwałtownie (wiercenie się, kopanie podczas snu itp.).

U niektórych osób występuje łagodny bruksizm, który nie prowadzi do poważniejszych dolegliwości. Są jednak pacjenci, u których zgrzytanie i zaciskanie zębów prowadzi do poważniejszych konsekwencji.

Objawów bruksizmu jest wiele. Nawet jeśli sami nie potrafimy jednoznacznie stwierdzić, że zgrzytamy zębami, gdyż odbywa się to głównie podczas snu, można postawić diagnozę o bruksizmie na podstawie kilku symptomów.

  • Ścieranie i pękanie, a także rozchwianie zębów. Niekiedy pojawia się również ból przy przeżuwaniu oraz ubytki klinowe
  • Objawy często obejmują też dziąsła. Osoby borykające się z bruksizmem najczęściej przygryzają dziąsła. Dodatkowo dość często pojawia się u nich krwawienie z dziąseł, a nawet zaniki przyzębia.
  • Skutki bruksizmu można odczuć w stawach skroniowo-żuchwowych. Pojawia się bolesność, trzaski i przeskakiwanie żuchwy przy szerokim otwieraniu ust, a nawet ograniczona ruchomość żuchwy.
  • Długotrwałe napięcie szczęki i okolicznych mięśni, które często skutkuje przewlekłym bólem głowy i szyi.
  • Bardzo często pojawia się nadwrażliwość zębów. Jest to skutek zużycia szkliwa, które chroni zęby przed zimnymi i gorącymi napojami i posiłkami.
  • Długotrwały bruksizm może mieć swoje konsekwencje obejmujące narząd wzroku. Do objawów zaliczamy m.in. bolesność w okolicy oczodołów, suchość oka, okresowe nieostre widzenie czy uczucie wysadzenia oka.
  • U osób z bruksizmem mogą pojawiać się też objawy ze strony słuchu. Zaliczamy do nich m.in. bóle ucha, szum w uszach i zaburzenia równowagi.

Centrum Stomatologii  DENTES
BNM Sp. z o.o.
(dawniej WNM Sp. z o.o. Sp. k.)

ul. Ks. J. Popiełuszki 6
37-450 Stalowa Wola

tel. +48 15 844 76 76
kom. 531 715 739

dentes@dentes.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress