Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Elementy profilaktyki stomatologicznej

O konieczności dbania o stan swojego uzębienia wiemy wszyscy. Już dzieci w przedszkolu są uczone, że zęby należy myć po każdym posiłku, odpowiednio się odżywiać i regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu wykrywania i kontrolowania ewentualnych nieprawidłowości. Jednak dużo mniej osób zdaje sobie sprawę, że dla zachowania zdrowia zębów i przyzębia przynajmniej raz na pół roku powinniśmy wykonać zabieg higienizacji.

Co to jest i czemu przeciwdziała higienizacja?

Higienizacja jest to jeden z elementów profilaktyki stomatologicznej. Polega ona na profesjonalnym oczyszczaniu zębów z odkładającego się na nich kamienia, osadu i płytki nazębnej. Jest to jeden z kluczowych sposobów przeciwdziałania próchnicy zębów oraz chorobom przyzębia. Regularne poddawanie się temu zabiegowi zapobiega powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz zanikaniu tkanki kostnej wokół zębów. To one są najczęstszymi sprawcami paradontozy. Usuwając złogi kamienia nazębnego, przeciwdziałamy też namnażaniu się bakterii, powodujących między innymi zapalenia osierdzia, choroby serca i miażdżycę.

Jak wygląda zabieg higienizacji zębów?

Zabieg higienizacji jest nieskomplikowaną procedurą, zajmującą około godziny. Składa się z kilku nierozłącznych i następujących po sobie etapów:

  • Skaling – usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów, najczęściej stosowaną obecnie w tym celu techniką jest  kruszenie go za pomocą ultradźwięków
  • Piaskowanie – usuwanie z powierzchni zębów przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego pozostałego po skalingu. Nowoczesne gabinety dentystyczne używają do tego piaskarek profilaktyczno-abrazyjnych z wykorzystaniem wodorowęglanu sodu.
  • Polerowanie – usuwanie drobin osadu i mikroprzebarwień przy pomocy bardzo miękkich szczoteczek z użyciem past polerskich. To ta część zabiegu daje odczucie gładkości powierzchni zęba.
  • Fluoryzacja– pokrywanie szkliwa lakierem z fluorem. Lakier pozostaje na zębach, stopniowo uwalniając jony fluorkowe. Zabieg ten wzmacnia szkliwo i pozwala zredukować prawdopodobieństwo występowania próchnicy aż do 40%.

 

Centrum Stomatologii  DENTES
BNM Sp. z o.o.
(dawniej WNM Sp. z o.o. Sp. k.)

ul. Ks. J. Popiełuszki 6
37-450 Stalowa Wola

tel. +48 15 844 76 76
kom. 531 715 739

dentes@dentes.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress