Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Jak dbać o jamę ustną po usunięciu ósemki?

Decyzja o ekstrakcji, czyli usunięciu zęba, zawsze jest podejmowana w ostateczności, kiedy istnieją ku temu wyraźne przesłanki lub inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Bardzo często wykonanie tego zabiegu jest konieczne z uwagi na zdrowie innych zębów, dziąseł czy nawet całego organizmu. Warto jednak pamiętać, że współcześnie chirurdzy stomatologiczni dysponują zaawansowanymi technikami i nowoczesnymi rodzajami znieczuleń, dzięki którym ekstrakcja zębów jest bezbolesna dla pacjenta.

W przypadku niektórych pacjentów istnieje konieczność usunięcia ósemek, czyli zębów mądrości. Chociaż tego typu ekstrakcje nie należą do rzadkości, to jednak zaliczane są do jednych z najpoważniejszych zabiegów. Oprócz prawidłowego przeprowadzenia ekstrakcji bardzo ważne jest postępowanie pozabiegowe, które w dużej mierze zależy od działań pacjenta. Ma to bezpośredni wpływ na pomyślny przebieg gojenia i rekonwalescencji. Z tego też powodu bezpośrednio po usunięciu ósemki lekarz, asystentka lub higienistka stomatologiczna zawsze udzielają stosownych porad na temat prawidłowej higieny i postępowania sprzyjającego prawidłowemu gojeniu się rany. Mają one na celu zmniejszenie dolegliwości pozabiegowych, a także ułatwienie i przyspieszenie procesu rekonwalescencji. Pacjent powinien zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

7 najważniejszych zaleceń po usunięciu ósemki

  1. Bezpośrednio po zabiegu w miejscu ekstrakcji umieszczany jest tampon opatrunkowy, który należy zagryzać przez ok. 20-30 min. W ten sposób, za sprawą stałego ucisku, można powstrzymać krwawienie i przyspieszyć powstawanie skrzepu. Po zalecanym czasie należy tampon usunąć, ale bez przepłukiwania jamy ustnej wodą. Może pojawić się niewielkie krwawienie z rany nawet do kilkunastu godzin po zabiegu.
  2. Przez minimum 2 godziny nie należy nic pić ani jeść, gdyż mogłoby w ten sposób dojść do podrażnienia rany i uszkodzenia tworzącego się skrzepu.
  3. W ciągu doby od usunięcia zęba należy wstrzymać się od wysiłku fizycznego, picia kawy i alkoholu, czyli wszelkich aktywności, które mogłyby spowodować wzrost ciśnienia.
  4. Przez minimum dobę nie należy płukać jamy ustnej, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia skrzepu. Po tym czasie można wykonywać ziołowe płukanki rekomendowane przez dentystę, np. z szałwii. Należy przy tym pamiętać aby robić to bardzo delikatnie unikając tworzenia podciśnienia w jamie ustnej. Należy również unikać płukanek zawierających alkohol nawet do kilkunastu tygodniu od zabiegu, gdyż mogłyby podrażnić ranę.
  5. Bezwzględnie należy powstrzymać się od palenia papierosów przez dwa- trzy dni. Dym papierosowy zawiera szereg szkodliwych substancji, które wykazują negatywny wpływ na procesy gojenia się rany i mogą powodować powstawanie infekcji.
  6. Przez ok. 7 dni należy spożywać chłodne pokarmy. W pierwszych dniach dieta powinna składać się z produktów półpłynnych, następnie można sięgnąć po miękkie produkty o delikatnej konsystencji. Należy unikać zbyt intensywnego gryzienia i żucia. Wskazane jest spożywanie produktów zimnych, np. lody. Trzeba też unikać odruchu gwałtownego zasysania, dlatego odradza się picia napojów przez słomkę.
  7. Bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Przez pierwsze 12 godzin od zabiegu należy zaniechać czyszczenia zębów. Następnie przez kilka pierwszych dni trzeba szczotkować zęby, omijając miejsce po przeprowadzonym zabiegu. Gdy rana będzie już odpowiednio zagojona, można delikatnie szczotkować również okolicę po wyrwaniu ósemki z zastosowaniem szczoteczki o miękkim włosiu. Wszystkie te działania należy wykonywać bardzo ostrożnie i powoli.

Centrum Stomatologii  DENTES
BNM Sp. z o.o.
(dawniej WNM Sp. z o.o. Sp. k.)

ul. Ks. J. Popiełuszki 6
37-450 Stalowa Wola

tel. +48 15 844 76 76
kom. 531 715 739

dentes@dentes.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress