Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Jak pokonać strach przed gabinetem stomatologicznym?

Z badań wynika, że połowa Polaków boi się wizyty u dentysty. Strach spowodowany jest traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa bądź bolesnymi doświadczeniami z poprzednich wizyt w gabinecie. Kolejną przyczyną lęku jest fakt, że dentysta podczas zabiegu przekracza naszą przestrzeń intymną, przez co tracimy poczucie komfortu i kontroli sytuacji. 

Pozycja półleżąca, w której siedzimy w fotelu dentystycznym, otwarte usta i brak możliwości komunikacji ze specjalistą sprawiają, że nawet największy chojrak traci pewność siebie. Można się nawet spotkać z terminem „dentofobia”, który oznacza zespół obaw związanych z wizytą u stomatologa. Istnieje jednak kilka prostych sposobów zwalczania lęku, dzięki którym możesz załagodzić swoje obawy lub całkowicie pozbyć się lęku przed gabinetem stomatologicznym.

Zrelaksuj się

Przed wizytą u dentysty postaw na relaks i odpoczynek. Pomyśl o tym, co sprawia Ci największą przyjemność i poczucie odprężenia. Włącz ulubioną muzykę relaksacyjną, zrób sobie ciepłą kąpiel połączoną z aromaterapią, udaj się na jogę lub masaż, pójdź na spacer do lasu. Postaraj się oddalić myśli o zbliżającej się wizycie u dentysty i rozkoszuj się chwilą, a zobaczysz, że nabierzesz nowej energii do życia, która pomoże ci przezwyciężyć strach.

Zwiększ świadomość

Przyczyną lęku przed wizytą u dentysty bywa często ludzka niewiedza. Boimy się bólu, lecz nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nowoczesne metody leczenia są o wiele mniej bolesne niż kiedyś. Dodatkowo niemal przy każdym zabiegu dentystycznym stosowane jest znieczulenie, które ma na celu zwiększenie komfortu pacjenta oraz zminimalizowanie bólu.

Zmień dentystę

Jeśli boisz się wizyty w gabinecie stomatologicznym, to może czas na zmianę specjalisty? Po kilkukrotnych bezbolesnych zabiegach przebytych w przyjaznej atmosferze, istnieje szansa, że strach minie bezpowrotnie.

Udaj się na terapię

Dla pacjentów z ekstremalnie rozwiniętym lękiem spowodowanym wizytą u dentysty, a na szczęście takich jest niewielu, istnieje możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy.

Jeżeli strach przed wizytą u dentysty zamienia się w fobię i zaczyna negatywnie wpływać na Twoje codzienne życie powodując zaburzania snu, problemy układu pokarmowego lub biegunkę, warto zasięgnąć pomocy specjalisty i udać się na terapię poznawczo-behawioralną. Jeśli krótkoterminowe leczenie nie przynosi zamierzonych rezultatów, należy podjąć psychoterapię psychodynamiczną, która polega na wnikliwej analizie problemu oraz habituacji, czyli próbie przyzwyczajenia się do tego, czego się boimy. Pomocne mogą również okazać się leki przeciwlękowe, które doraźnie niwelują uczucie strachu.

Centrum Stomatologii  DENTES
BNM Sp. z o.o.
(dawniej WNM Sp. z o.o. Sp. k.)

ul. Ks. J. Popiełuszki 6
37-450 Stalowa Wola

tel. +48 15 844 76 76
kom. 531 715 739

dentes@dentes.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress