Chociaż nazwa specjalistycznego urządzenia określanego mianem pantomogram zapewne dla większości osób brzmi dość enigmatycznie, o tyle ze zdjęciem panoramicznym większość pacjentów miała do czynienia. Pantomogram to urządzenie służące właśnie do wykonywania zdjęć panoramicznych, czyli rentgenowskich (RTG), pozwalających na uwidocznienie zębów górnych i dolnych oraz okolicznych tkanek.
W tym artykule przybliżymy nieco specyfikę badań przeprowadzanych właśnie z zastosowaniem pantomogramu.
Badania z zastosowaniem pantomogramu
Pantomogram umożliwia dość szybkie wykonanie badań diagnostycznych, które są bezpieczne dla pacjenta i całkowicie bezbolesne. Trwa zaledwie kilka sekund, a promieniowanie emitowane przez urządzenie jest bardzo niskie, więc nie niesie ze sobą większego ryzyka dla zdrowia. Zdjęcie wykonane przy użyciu pantomogramu jest bardzo przydatne w diagnostyce stomatologicznej. Najczęściej zalecane jest jego wykonanie w przypadku urazów lub bólu zębów o niejasnej etiologii. Zdjęcie panoramiczne pozwala również na dokonanie oceny ewentualnych procesów rozrostowych czy nowotworowych.
Stomatolog może zlecić wykonanie badania pantomograficznego również przed planowanym chirurgicznym usunięciem zębów mądrości, a także przed założeniem aparatu ortodontycznego. Za sprawą pantomogramu można również ocenić stan przyzębia i ocenić efektywność przeprowadzanego do tej pory leczenia.
Jednym słowem zdjęcie pantomograficzne jest nieodzowne do przedstawienia pacjentowi całościowego planu leczenia stomatologicznego. Dlatego zdjęcie panoramiczne w Centrum Stomatologii DENTES wykonywane jest każdemu pacjentowi podczas pierwszej bezpłatnej wizyty za 0 zł, aby móc przedstawić mu jego potrzeby w zakresie leczenia stomatologicznego, a następnie ująć je na planie leczenia, który pacjent otrzymuje w postaci wydruku. Plan zawiera wyspecyfikowane wszystkie niezbędne leczenia jakie zalecono pacjentowi wraz z ich dokładnym kosztem.
Co zobaczymy na zdjęciu pantomograficznym?
Na zdjęciu pantomograficznym można zobaczyć i ocenić zęby, kości szczęki i żuchwy, przyzębie i stawy skroniowo-żuchwowe. Na tej podstawie można również lepiej zaplanować wdrażane leczenie. Co więcej, za sprawą tego zdjęcia lekarz dokładnie widzi, które zęby były leczone kanałowo i czy zostały prawidłowo wyleczone, a kanały są dobrze wypełnione. W przypadku osób borykających się z chorobą przyzębia można określić stopień zaniku kości. Zobrazowane są również wszelkie zmiany patologiczne w obrębie jamy ustnej, w tym zęby zatrzymane, zmiany zapalne, czy zmiany nowotworowe.