Leczenie kanałowe pod mikroskopem zalicza się do jednych z najnowocześniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych, dysponujących odpowiednim sprzętem oraz personelem z niezbędnymi kwalifikacjami i doświadczeniem. Mikroskopy znacznie poszerzają zakres możliwości stomatologów, a jednocześnie pozwalają na precyzyjniejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta leczenie. Specjalistyczny sprzęt pozwala na powiększenie leczonego zęba i dokładne oczyszczenie systemu kanałowego, co jest podstawą skuteczności podjętej terapii.
Kiedy zalecane jest wdrożenie leczenia pod mikroskopem?
Mikroskop w stomatologii wykorzystywany jest przede wszystkim w endodoncji (leczeniu kanałowym), chirurgii stomatologicznej i endodontycznej oraz w periodontologii (profilaktyka i leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej). Podczas leczenia z użyciem mikroskopu stomatolog może dokonać precyzyjnej resekcji wierzchołków korzeni zębów, obejrzeć i ocenić rany poekstrakcyjne, a także trafnie zlokalizować złamane fragmenty zębów podczas zabiegów chirurgicznych.
Mikroskop może być pomocny również w stomatologii zachowawczej, np. przy leczeniu próchnicy. Pozwala na dokładne zdiagnozowanie schorzenia, a następnie oczyszczenie zęba.
Leczenie pod mikroskopem zalecane jest przede wszystkim w przypadku m.in.:
- leczenia zębów po urazach
- leczenia zębów z resorpcją korzeni
- leczenia kanałowego zębów z niezakończonym rozwojem korzeni
- udrażniania wąskich, trudnych do zlokalizowania, zobliterowanych i zakrzywionych kanałów
- usuwania wkładów koronowo-korzeniowych prefabrykowanych i odlewanych
- diagnostyki złamań korzenia i pęknięć dna komory zębów wielokorzeniowych
Główne korzyści z leczenia zębów pod mikroskopem?
Przede wszystkim leczenie zębów pod mikroskopem umożliwia precyzyjne i bardzo staranne wykonywanie wszystkim czynności. Jest to korzyść nie tylko dla lekarza, ale i pacjenta. Co więcej, metoda ta pozwala na przeprowadzenie niemal bezbolesnego leczenia kanałowego. W większości przypadków możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego podczas jednej wizyty.