Zęby wypadają z wielu powodów. Urazy, próchnica, choroby ogólnoustrojowe, to wszystko może być przyczyną powstawania ubytków. Braki zębowe niestety mogą prowadzić do przemieszczania się pozostałych zębów w łuku zębowym i w skrajnych przypadkach do wad zgryzu. Z tego powodu ubytki należy jak najszybciej uzupełniać. Metod jest kilka i różnią się one od siebie techniką wykonania zabiegu oraz kosztem. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić: protezy i implanty zębowe.
Protezy zębowe
Protezy zębowe dzielimy na ruchome i stałe. Protezy ruchome można samodzielnie wyjmować z jamy ustnej. Odpowiednio dopasowane i właściwie wykonane swoim wyglądem bardzo dobrze imitują zęby naturalne. Niestety protezy posiadają wady, do których możemy zaliczyć konieczność czyszczenia ich z resztek jedzenia podczas codziennego korzystania oraz ich dość duże gabaryty, do których pacjent musi się przyzwyczaić. Mimo tego protezy są rozwiązaniem chętnie wybieranym i popularnym wśród pacjentów, ze względu na niższe koszty, szybkość wykonania oraz niewielką inwazyjność metody.
Bardziej komfortowe w codziennym życiu są mosty i korony porcelanowe, czyli protezy stałe, których pacjent nie jest w stanie wyjąć z jamy ustnej. W tego typu rozwiązaniu sztuczna korona może być montowana do zębów zlokalizowanych obok powstałej luki (mosty) lub na pojedynczym zębie własnym pacjenta (korony). Niestety za wadę tego rozwiązania można uznać konieczność oszlifowania, niejednokrotnie zdrowych zębów własnych pacjenta. W takim przypadku może być to uznawane za dość dużą stratę, ale jeżeli manipulujemy przy zębach po leczeniu kanałowym, nie ma to większego znaczenia. Zęby poddawane są wtedy najpierw leczeniu endodontycznemu (kanałowemu), a potem szlifowaniu do pożądanych kształtów. Z pewnością protezy stałe są lepsze w sytuacjach, gdy zależy nam na czasie. Ich założenie wiąże się z koniecznością odbycia 2-3 wizyt u dentysty, a czas oczekiwania na zamówioną koronę lub most jest zazwyczaj dość krótki.
Implanty zębowe
Implant to, najprościej ujmując, tytanowa śruba wkręcana w kość żuchwy albo szczęki. Na jego szczycie montuje się koronę wykonaną z trwałych materiałów i dopasowaną do koloru uzębienia pacjenta. Z implantami wiąże się dłuższe leczenie, ponieważ po ich założeniu konieczne jest odczekanie minimum 2-3 miesięcy, kiedy to implant zrasta się z okoliczną tkanką. Po tym czasie dopiero jest możliwe założenie korony. Implanty cenione są wśród pacjentów ze względu na dużą trwałość oraz bardzo małą inwazyjność gdyż rozwiązanie to nie wymaga okaleczania zębów sąsiednich. Lekarz odtwarza jedynie brakującego zęba. Wszystkie wyżej wymienione metody uzupełniania ubytków dostępne są w naszym gabinecie stomatologicznym w Stalowej Woli.