Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Szynowanie rozchwianych zębów. Na czym polega zabieg?

Zabieg szynowania ma na celu unieruchomienie zębów w przypadku problemu z rozchwianiem, który pojawia się najczęściej w wyniku paradontozy lub urazu mechanicznego. Szyna na zębach stosowana jest tymczasowo lub na stałe.

Kiedy wykonywane jest szynowanie zębów?

Dentysta może zalecić pacjentowi zabieg szynowania w przypadku rozchwiania zębów. Zdrowe zęby są mocno osadzone w kości i dziąsłach, więc nie powodują żadnego dyskomfortu nawet w przypadku intensywnego żucia. Gdy jednak tracą swoją stabilizację , wymagają zastosowania odpowiednich metod stomatologicznych w celu jej ponownego przywrócenia. Za mocowanie zębów i ich prawidłową funkcję związaną z żuciem i odgryzaniem odpowiedzialna jest zdrowa kość i dziąsła.

Jedną z głównych przyczyn rozchwiania zębów jest choroba przyzębia. Paradontoza powoduje nie tylko bolesność i krwawienie dziąseł, ale z czasem może skutkować nadmierną ruchomością zębów. To z kolei powoduje dyskomfort podczas odgrywania i żucia pokarmów. Stomatolog zazwyczaj stosuje różnego rodzaju metody hamowania rozwoju schorzenia, jednak zanim terapia przyniesie oczekiwane rezultaty, może być wdrożone szynowanie zębów.

Warto przy tym dodać, że jeśli doszło do rozchwiania zębów, najprawdopodobniej choroba jest już w zaawansowanym stadium. Pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, ponieważ bez fachowej pomocy może dojść nawet do utraty zębów.

Drugim najczęstszym powodem szynowania jest rozchwianie zębów w wyniku urazów mechanicznych, np. wypadków, które przyczyniły się do utraty stabilności zęba lub kilku zębów.

Przebieg szynowania zębów

Jeśli przyczyną rozchwiania zębów jest choroba przyzębia, w pierwszej kolejności dentysta wdraża stosowne leczenie, a także przeprowadza zabiegi higienizacyjne (m.in. skaling). Szynowanie zębów jest rekomendowane, jeśli rozchwianie zębów jest umiarkowane, a zabieg ten będzie w stanie przywrócić im dawną stabilność.

Szynowanie polega na łączeniu zębów, przez co zwiększa się ich siłę oraz odporność na wzajemne ścieranie i wyważanie. Przykładowo, jeśli rozchwianie dotyczy dwóch przednich zębów w górnej szczęce, są one łączone ze sobą przy pomocy specjalnego materiału z sąsiadującymi zębami, które są stabilne. Niekiedy jednak szynowanie wykonuje się poprzez połączenie ruszających się zębów (jeśli nie ma możliwości połączenia z zębami stabilnymi).

Kolor szyny dobierany jest do naturalnego odcienia zębów, więc jest stosunkowo mało widoczna. Nie powoduje dyskomfortu podczas noszenia. Oprócz stabilizacji rozchwiania zębów w pewnym stopniu sprzyja również korekcji uzębienia, dzięki czemu może poprawić się estetyka zębów.

Centrum Stomatologii  DENTES
BNM Sp. z o.o.
(dawniej WNM Sp. z o.o. Sp. k.)

ul. Ks. J. Popiełuszki 6
37-450 Stalowa Wola

tel. +48 15 844 76 76
kom. 531 715 739

dentes@dentes.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress