Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Slide background

Klinika stomatologii DENTES

Stalowa Wola

Zabiegi z zakresu higienizacji jamy ustnej i ich specyfika

Chcesz, aby Twoje zęby zawsze były ładne i zdrowe? Dentystę odwiedzaj nie tylko wtedy, gdy pojawi się poważny problem, lecz regularnie w celu skontrolowania stanu uzębienia. Dodatkowo w ramach profilaktyki warto wykonać zabiegi z zakresu higienizacji jamy ustnej.

Mają one na celu nie tylko poprawę estetyki uzębienia, ale zapobiegają również rozwojowi chorób zębów oraz tkanek wokół nich (dziąsła, tkanka kostna).

W tym artykule chcielibyśmy przedstawić zabiegi higienizacyjne, a więc skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację.

Kompleksowa higienizacja jamy ustnej

  • Skaling to zabieg, który przeprowadza się w celu eliminacji złogów i kamienia. Wykorzystuje się do tego ultradźwięki, które rozbijają kamień (kamień wypłukiwany jest później wraz z wodą). Jest to zabieg bezbolesny. U osób z nadwrażliwością mogą delikatnie krwawić dziąsła, co jednak jest dość krótkotrwałym i mało problematycznym skutkiem ubocznym (porównywalne z krwawieniem po szczotkowaniu).
  • Piaskowanie to uzupełnienie skalingu. Podczas piaskowania higienistka usuwa z powierzchni zębów przebarwienia, osady i drobiny kamienia nazębnego. Ten zabieg higienizacyjny wykonuje się za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem wodorowęglanu sodu. Ten zabieg również jest bezbolesny. Jedyny dyskomfort może być spowodowany uczuciem dużej ilości środka do piaskowania w ustach, ale higienistki zwykle szybko eliminują ten problem, używając zwykłego ssaka podczas przeprowadzania zabiegu.
  • Polerowanie należy wykonywać po skalingu i piaskowaniu. Na wypolerowanych zębach znacznie trudniej osadza się kamień nazębny i właśnie to jest głównym celem tego zabiegu. Polerowanie to zabieg, który trwa zaledwie kilkanaście minut. Również jest bezbolesny. Podczas zabiegu higienistka używa specjalnej pasty o właściwościach oczyszczających i polerujących, a następnie poleruje zęby specjalnymi gumkami i szczotkami. W ten sposób oczyszczona jest nie tylko powierzchnia zębów, ale i powierzchnie międzyzębowe. Po zabiegu polerowania zęby są gładkie, a w ustach odczuwalne jest uczucie świeżości i wyjątkowej czystości.
  • Fluoryzacja to ostatni etap higienizacji jamy ustnej. Inaczej określa się ten zabieg lakierowaniem zębów, ponieważ rzeczywiście są one pokrywane specjalnym lakierem z fluorem przy użyciu pędzelków. Lakier utrzymuje się przez jakiś czas, a jego działanie polega na tym, że sukcesywnie uwalniany jest wówczas fluor.

Centrum Stomatologii  DENTES
BNM Sp. z o.o.
(dawniej WNM Sp. z o.o. Sp. k.)

ul. Ks. J. Popiełuszki 6
37-450 Stalowa Wola

tel. +48 15 844 76 76
kom. 531 715 739

dentes@dentes.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress