Leczenie kanałowe

Przebieg leczenia

 

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie polega na chemo-mechanicznym oczyszczaniu komory zęba i kanałów a następnie szczelnym ich wypełnieniu. Chemiczna część opracowywania kanałów polega na obfitym płukaniu płynami antybakteryjnymi. Ich skuteczność zostaje zwiększona poprzez użycie ultradźwięków.
Część mechaniczna odbywa się przy pomocy specjalnych narzędzi do leczenia kanałowego. W ten sposób oczyszczone, poszerzone i zdezynfekowane kanały są przygotowane do wypełnienia. Robi się to ciekłą gutaperką (są to ćwieki ze specjalnego biomateriału) z wypełniaczem, dzięki którym kanały są szczelnie wypełnione.

leczenie_kanalowe1

Do czego potrzebny jest mikroskop?

Mikroskop używany do leczenia endodotycznego jest dużo większy, od tego znanego z lekcji biologii. Jego część optyczna umiejscowiona jest nad głową pacjenta, który podczas leczenia leży wygodnie na fotelu. Powiększenie uzyskane poprzez mikroskop jest bardzo istotne z tego podstawowego względu, że ujście kanałów, znajdujące się w komorze ma średnicę mniejszą nawet niż 0,1 mm, mikroskop powiększa ich obraz kilkunastokrotnie. Mikroskop ponad to daje światło niezbędne do wykonania tego wymagającego precyzji leczenia.
Zabiegi leczenia kanałowego przeprowadzane są w osłonie koferdamu.

Co to jest koferdam?

Koferdam to jednorazowy arkusz gumy rozpiętej na ramce, izolująca leczonego zęba od środowiska jamy ustnej (chroni w ten sposób leczony ząb przed bakteriami znajdującymi się w ślinie). Koferdam jest najdoskonalszym ze znanych dotychczas środków gwarantujących suchość pola zabiegowego.

Zalety koferamu:

  • zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym,
  • zabezpiecza pacjenta przed przypadkowym ukłuciem narzędziem,
  • zabezpiecza błonę śluzową przed podrażnieniem czy zranieniem,
  • skraca i usprawnia zabieg (brak konieczności wymiany wałków ligniny).
  • zwiększa komfort i efektywność pracy. Jest najdoskonalszą metodą zapewniającą suchość pola zabiegowego i alternatywą dla dotychczas stosowanych środków jak np. wałeczki z ligniny.
  • dzięki jego zastosowaniu można wyizolować ząb, który w danym momencie leczymy.

leczenie_kanalowe2

Koferdam ma dodatkowo inne zalety :
1. zabezpiecza Pacjenta przed aspiracją narzędzi
2. zabezpiecza pole zabiegowe przed dostępem śliny
3. chroni błonę śluzową Pacjenta przed zranieniem i podrażnieniem przez substancje i środki używane w trakcie zabiegu
4. poprawia widoczność
5. usprawnia zabieg

Zapraszamy do Centrum Stomatologii DENTES! Jakość i komfort Pacjenta są dla nas najważniejsze!

Jakie jest rokowanie po leczeniu kanałowym?

Rokowania zębów leczonych pod mikroskopem są bardzo dobre. Zęby takie mogą służyć pacjentom przez długie lata. Statystyki podają, że całkowite wyleczenie zębów sięga:
bez zmian okołowierzchołkowych – 95%,
ze zmianami okołowierzchołkowymi w leczeniu pierwotnym – 85%,
ze zmianami okołowierzchołkowymi przy powtórnym leczeniu (reendo) – 80%.
Należy zdawać sobie sprawę, iż leczenie kanałowe jest próbą ratowania zęba przed usunięciem i czasem, pomimo zastosowania najnowocześniejszych metod leczenia, nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Bardzo istotną kwestią jest szczelna odbudowa ostateczna. Badania wykazują, iż w większości przypadków to właśnie odbudowa miała decydujący wpływ na rokowanie i przetrwanie zęba.
O sposobach i możliwościach odbudowy swojego zęba po leczeniu endodontycznym dowiecie się Państwo od lekarza prowadzącego. Jest to kwestia indywidualna, wymaga dopasowania ze względu na wielkość utraconej tkanki zęba, a także na sytuację reszty uzębienia.

 

Centrum Stomatologii  DENTES
BNM Sp. z o.o.
(dawniej WNM Sp. z o.o. Sp. k.)

ul. Ks. J. Popiełuszki 6
37-450 Stalowa Wola

tel. +48 15 844 76 76
kom. 531 715 739

dentes@dentes.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress