Powszechnie za najbardziej skuteczną metodę odbudowy utraconych zębów uważa się wszczepianie implantów stomatologicznych. Jest to zdecydowanie najlepsza metoda, która pozwala nie tylko na idealne przywrócenie estetyki uśmiechu, ale także na odbudowanie pełnej funkcjonalności układu żucia. Pod tym względem implanty zębowe nie mają żadnej konkurencji i są zdecydowanie najlepszą metodą leczenia protetycznego. Implanty są także najtrwalszym rozwiązaniem protetycznym. Nasi pacjenci dostają dożywotnią gwarancję na wady materiałowe wszczepionego implantu!
Budowa implantów zębowych
Implanty stomatologiczne to tak naprawdę wykonane z tytanu metalowe śruby, które wszczepia się w szczękę lub żuchwę pacjenta. Materiał, z którego wykonuje się implanty nie jest przypadkowy. Tytan bowiem wykazuje pełną biozgodność z tkankami kostnymi człowieka. Po wszczepieniu w kość zaczyna więc pełnić funkcję korzenia zęba i stanowi stabilne oparcie dla jednej lub wielu koron protetycznych, które przymocowuje się do implantu za pomocą łącznika.
Implanty stomatologiczne równie dobrze sprawują się jako element zastępczy dla pojedynczych braków w łuku zębowym, jak i w przypadku braku kilku lub wszystkich zębów. Stosując implanty stomatologiczne możliwe jest wykonanie stałej odbudowy protetycznej nawet w przypadku całkowitego bezzębia.
Dzięki implantom zębowym nie ma potrzeby używania protez dentystycznych, które prowadzą do powstawania urazów dziąsła oraz nie zapobiegają powstawaniu procesów zanikowych tkanki kostnej, czyli atrofii. Protezy dentystyczne pozwalają jedynie w 40% wykorzystać naturalną zdolność przeżuwania, zdecydowanie ustępują odbudowom protetycznym realizowanym na implantach stomatologicznych – szczególnie w kwestii komfortu użytkowania oraz walorów estetycznych.
Zalety odbudowy protetycznej na implantach stomatologicznych:
- przywraca funkcjonalność i komfort własnych zębów (tak zwane trzecie zęby),
- w przypadku wszczepiania implantu w celu wykonania mostu protetycznego nie ma konieczności oszlifowywania sąsiednich zdrowych zębów,
- implanty przeciwdziałają powstawaniu procesów zanikowych kości, dzięki czemu możliwe jest zachowanie naturalnego i estetycznego wyglądu twarzy.
Etapy wszczepiania implantów zębowych
Konsultacja i diagnoza
Etapem poprzedzającym wszczepienie implantu jest odbycie konsultacji u lekarza stomatologa, który ocenia stan jamy ustnej ze szczególnym uwzględnieniem braków zębowych, w konsekwencji której postawi diagnozę i ustali medycznie uzasadniony plan leczenia. Dzięki dostępowi do urządzeń diagnostycznych, takich jak cyfrowy aparat pantomograficzny oraz tomograf komputerowy dający obraz 3D, można zakwalifikować do zabiegu każdego pacjenta, bez względu na posunięty proces degradacji uzębienia oraz tkanki kostnej.
Wszczepienie implantu
Implanty stomatologiczne wszczepiane są w znieczuleniu miejscowym, takim samym jak w przypadku leczenia zachowawczego, leczenia kanałowego, czy innego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Dzięki przeprowadzonej wcześniej skrupulatnej konsultacji stomatologicznej oraz ustaleniu właściwego planu leczenia, implant zostaje wprowadzony we właściwym miejscu do podłoża kostnego.
Po wykonaniu zabiegu niewielka rana zaopatrzona zostaje w szwy chirurgiczne. Wszczepianie pojedynczego implantu zazwyczaj trwa nie dłużej niż pół godziny, jednak w zależności od stopnia trudności zabiegu oraz ilości wszczepianych implantów zabieg może ulec wydłużeniu.
Gojenie się rany po wszczepieniu implantu
Okres gojenia po wszczepieniu implantu trwa przeciętnie od 3 do 6 miesięcy, w zależności od stanu oraz jakości tkanki kostnej, w tym czasie nie występują dolegliwości bólowe, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest minimalne. W wyżej wymienionym czasie w kości zachodzi tzw. proces osteointegracji, czyli zrośnięcia się wszczepionego implantu z kością. Po prawidłowym wgojeniu się implantu możliwe jest wykonanie na nim ostatecznej odbudowy protetycznej.
Pobranie wycisku
W celu wykonania przez specjalistyczne laboratorium protetyczne szczelnej oraz estetycznej korony protetycznej, w gabinecie stomatologicznym pobierane są tak zwane wyciski.
Zamocowanie korony protetycznej
Przygotowana przez specjalistyczne laboratorium protetyczne korona protetyczna przymocowywana jest do wszczepionego wcześniej implantu. W efekcie końcowym dobrze wykonana odbudowa protetyczna jest nie do odróżnienia od własnych zębów.
Wizyty kontrolne
W trakcie całego procesu leczenia implantoprotetycznego oraz po jego zakończeniu konieczne są regularne wizyty kontrolne według harmonogramu ustalanego przez lekarza stomatologa.
Leczenie implantologiczne przeprowadzane jest zawsze w znieczuleniu miejscowym, wykonywanym według życzenia pacjenta komputerowo za pomocą QuickSleepera bądź za pomocą karpuli wyposażonej w ultra cienką igłę.
Na każdy wykonany zabieg w zakresie leczenia implantoprotetycznego udzielamy pisemnej gwarancji (warunki gwarancji w zakładce GWARANCJA).