Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest przeprowadzane w sytuacji bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej, kiedy bakterie próchnicy zdołają się już przedostać przez szkliwo oraz zębinę i docierają do miazgi w kanałach zębowych. Wtedy zwyczajne leczenie zachowawcze jest już po prostu niewystarczające i niezbędne jest wykonanie leczenia endodontycznego.
Brak wdrożenia leczenia endodontycznego w odpowiednim momencie, czyli podczas pojawienia się pierwszych symptomów, takich jak dolegliwości bólowe lub nieprzyjemny zapach z ust, skutkować będzie utratą coraz większej ilości tkanek zęba, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności ekstrakcji chorego zęba oraz zwiększy prawdopodobieństwo zakażenia zębów zdrowych. Niewdrożenie leczenia endodontycznego powoduje namnażanie się bakterii, które w niektórych przypadkach mogą również spowodować zapalenie osierdzia, choroby serca, a także miażdżycę.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe zęba przebiega kilkuetapowo. Na początku wykonuje się zdjęcie RTG chorego zęba, na którym stomatolog może zobaczyć, ile dokładnie kanałów znajduje się w zębie oraz jaka jest ich długość i przebieg. Po sprawdzeniu tych informacji przystępuje do otworzenia korony zęba oraz do rozpoczęcia jego leczenia.
W Centrum Stomatologicznym DENTES leczenie endodontyczne wykonywane jest wyłącznie pod mikroskopem stomatologicznym, który zapewnia czterdziestokrotne powiększenie pola zabiegowego. Leczenie polega na chemiczno-mechanicznym oczyszczeniu komory i kanałów zęba, a następnie ich szczelnym wypełnieniu. Chemiczna część opracowywania kanałów polega na ich obfitym płukaniu płynami antybakteryjnymi, których skuteczność zostaje zwiększona poprzez użycie ultradźwięków. Natomiast część mechaniczna opracowania kanałów polega na oczyszczeniu i poszerzeniu kanałów przy użyciu narzędzi endodontycznych, czyli specjalnych narzędzi do leczenia kanałowego. W ten sposób oczyszczone, poszerzone i zdezynfekowane kanały są przygotowane do ich wypełnienia ciekłą gutaperką ze specjalnego biomateriału z uszczelniaczem. Żeby zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy, niezbędne jest bowiem szczelne zamknięcie kanałów.
Leczenie endodontyczne w naszej klinice przeprowadzane jest zawsze w znieczuleniu miejscowym. Może to być znieczulenie komputerowe, wykonane za pomocą QuickSleepera bądź za pomocą karpuli wyposażonej w ultracienką igłę.
Na każdy wykonany zabieg w zakresie leczenia endodontycznego udzielamy pisemnej gwarancji (warunki gwarancji w zakładce GWARANCJA).
Znaczenie mikroskopu w leczeniu endodontycznym
Mikroskop używany do leczenia endodontycznego jest dużo większy od tego znanego z lekcji biologii. Jego część optyczna umiejscowiona jest nad głową pacjenta, który podczas leczenia leży wygodnie na fotelu. Powiększenie uzyskane poprzez mikroskop jest bardzo istotne z tego podstawowego względu, że ujścia kanałów, znajdujące się w komorze zęba mają średnicę mniejszą niż 0,1 mm, a mikroskop powiększa ich obraz kilkudziesięciokrotnie. Zabiegi leczenia endodontycznego przeprowadzane są w osłonie koferdamu.
Koferdam to jednorazowy arkusz wykonany z gumy lateksowej rozpiętej na ramce, który izoluje leczony ząb od środowiska jamy ustnej, chroniąc go w ten sposób przed bakteriami znajdującymi się w ślinie. Koferdam jest najdoskonalszym ze znanych dotychczas środków gwarantujących suchość pola zabiegowego.
Zalety koferdamu:
- zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem krzyżowym;
- zabezpiecza pacjenta przed przypadkowym ukłuciem narzędziem lub jego połknięciem;
- zabezpiecza błonę śluzową przed podrażnieniem lub zranieniem;
- skraca i usprawnia zabieg (brak konieczności wymiany wałków ligniny);
- zwiększa komfort i efektywność pracy oraz poprawia widoczność podczas przeprowadzanego zabiegu.